Sylabus - Spiew cerkiewny

Jelenia Góra. 26.09.2018 r.

Plan zajęć Śpiewu Liturgicznego

Prowadzący: ks. Tomasz Mędrycki

Rok I

Na pierwszym roku Szkoły Śpiewu Cerkiewnego i Języka Cerkiewno- Słowiańskiego na zajęciach śpiewu liturgicznego zajmiemy się Wieczernią. Celem na ten rok będzie opanowanie ośmiu tonów „stichirnych”, stałych elementów Wieczornego Nabożeństwa oraz ich umiejscowienie w strukturze Nabożeństwa.

Plan zajęć

Zjazd 1. Ton 1, 103 psalm (harmonizacja Allemanowa)

Zjazd 2. Ton 2, Błażen muż (melodia obichodna)

Zjazd 3. Ton 3, Swietie tichij (melodia obichodna)

Zjazd 4. Ton 4. Nynie otpuszczajeszy (melodia obichodna)

Zjazd 5. Ton 5. Bogorodice Diewo (gł. 4)

Zjazd 6. Ton 6. Prokimny wieczerni

Zjazd 7. Ton 7. Powtarzanie stałych elementów

Zjazd 8. Ton 8. Powtarzanie stałych elementów

Zjazd 9. Podsumowanie i przypomnienie materiału, nad którym będziemy pracować w ciągu roku.

Rok II

Na drugim roku Szkoły  Śpiewu Cerkiewnego i Języka Cerkiewno- Słowiańskiego na zajęciach śpiewu liturgicznego zajmiemy się Utrenią. Oprócz ośmiu tonów „stichirnych”, które w niej występują postaramy się opanować osiem tomów melodii „troparnej” oraz irmosów kanonów niedzielnych. Dodatkowo będziemy pracować nad stałymi elementami Utrenii.

Plan zajęć

Zjazd 1. Ton 1 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 1

Zjazd 2. Ton 2 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 2

Zjazd 3. Ton 3 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 3

Zjazd 4. Ton 4 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 4

Zjazd 5. Ton 5 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 5

Zjazd 6. Ton 6 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 6

Zjazd 7. Ton 7 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 7

Zjazd 8. Ton. 8 ( „stichirny”, „troparny”); irmosy kanonu ton 8

Zjazd 9. Podsumowanie i przypomnienie materiału, nad którym pracowaliśmy w ciągu roku.

Dodatkowo w trakcie zajęć będziemy pracować nad stałymi elementami Utrenii oraz utrwalać schemat Nabożeństwa.

Rok III

Zajęcia śpiewu liturgicznego na trzecim roku  Szkoły Śpiewu Cerkiewnego       i Języka Cerkiewno-Słowiańskiego poświęcone będą opanowaniu materiału związanego z Paschą oraz „Dwunadiesiatymi Prazdnikami”.

Celem będzie jak najlepsze przygotowanie przyszłych psalmistów                  do samodzielnego poprowadzenia nabożeństw (z perspektywy psalmisty) podczas tych świąt z wykorzystaniem umiejętności  zdobytych  w poprzednich latach.

Pliki do pobrania:
Sylabuspiewliturgiczny.doc