Znajdujesz sie na: Strona główna » Aktualności » Mikulčice
2012-05-28

Mikulčice

26 maja br. studenci Szkoły Śpiewu Cerkiewnego i Języka Cerkiewno-Słowiańskiego z błogosławieństwa arcybiskupa Jeremiasza uczestniczyli w uroczystościach związanych z uczczeniem pamięci Śww. Cyryla i Metodego w Mikulčicach na Morawach. Wyjazd został zorganizowany przez ks. Lubomira Worhacza i dyrektora Prawosławnego Domu Opieki im. św. Stefana w Cieplicach -€“ p. Mariusza Kiślaka.

Po piątkowych zajęciach, około godziny 3 nad ranem, studenci i wykładowcy wyruszyli w 300-kilometrową trasę, aby dotrzeć na świąteczną Liturgię celebrowaną przez metropolitę Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztofa.

Na święto do Mikulčic gospodarz diecezji - arcybiskup ołomuniecko-brneński Symeon zaprosił także hierarchów Cerkwi Bułgarskiej oraz licznych księży. Polski Kościół Autokefaliczny reprezentowali ks. Bazyli Sawczuk - proboszcz parafii w Jeleniej Górze oraz ks. Lubomir Worhacz – proboszcz parafii w Legnicy.

Liturgia odprawiana była na dawnych fundamentach bazyliki z XI wieku, w której Bracia Sołuńscy sprawowali pierwsze nabożeństwa.

Po liturgii duchowni wraz z przedstawicielami władz państwowych złożyli kwiaty pod pomnikiem św.św. Cyryla i Metodego.

Obchody święta Apostołów Słowiańskich zakończył koncert zespołów ludowych bułgarskich, słowackich i czeskich.

Przed wyjazdem ks. Lubomir z czeskim przewodnikiem w ręku oprowadził studentów po Muzeum Słowiańskiego i pokazał im fundamenty pozostałych świątyń.

Więcej zdjęć w Galerii.